Ludzki Egoizm

Żaden wybitny program nie ma szans na realizację jeśli mentalność ludzka zachowa status quo. Aby zacząć rewolucję ogólną, należy najpierw wygrać rewolucję wewnętrznego altruizmu. Dopiero kiedy będziesz gotowy, ponieść wszelakie negatywne aspekty dążenia do idei szczęśliwego społeczeństwa, dopiero wtedy działaj. Pamiętaj że nie możesz wymagać więcej od innych ludzi jeśli osobiście zaniżasz sobie poprzeczkę. Z drugiej strony nie poddawaj się jeśli będąc bardzo pracowitym człowiekiem napotkasz na swoiste lenistwo, obłudę, rządzę zysku czy też bierną postawę Twojego otoczenia.

Nie pytaj o sprawiedliwość

bo o nią walczysz

Nie oceniaj innych

bo każdy jest owocem kultury i ekonomii, którą zmieniasz

Nie bój się

bo przecież wiesz, że to co robisz, jest dobre

Nie wywyższaj się

bo Twoja mądrość jest w kajdanach narzucanej edukacji

Nie bądź pesymistą

bo dając nadzieję, nadajesz sens zmianom

Nie jesteś wolny

bo Twoją wolność ogranicza wolność drugiego człowieka

To są wartości do których dążymy. Zarzucisz nam, że to nie takie proste? Że nikt z nas nie jest idealny? Masz rację w tej kwestii, ale także… jesteś w błędzie. Nie osiągniemy perfekcji etycznej, kulturalnej, społecznej – fakt. Jednak tkwi w nas świadomość dążenia do „ulepszania” siebie, a co za tym idzie – także i społeczeństwa. Tylko pomyśl, gdyby każdy chciał DOBRZE? Gdyby tylko CHCIAŁ!

Egoizm jest w każdym z nas. Nie zawsze występuje w konkretnej sytuacji, ale każdy z nas w jakimś sensie myśli o korzyściach dla siebie. Nawet Ci, których się traktuje jak ziemskich zbawicieli, niosących pomoc są w pewnym sensie egoistami. Zapytasz się mnie jak to? To proste – jeden potrzebuje władzy, prestiżu by mieć spokój ducha, inny musi być paradoksalnie altruistą aby to osiągnąć. W każdym razie cel jest jeden: ŻYĆ W ZGODZIE Z SAMYM SOBĄ. Nazwałbym to potrzebą „godnego odbicia w lustrze”. Zapytasz się mnie czemu tak piszę, przecież oni są „dobrymi ludźmi”! Właśnie tutaj jest ten haczyk. Dla nas, ludzi, niesienie pomocy innym jest czymś wybitnym, nieokiełznanym, wyjątkowo pięknym. Owe persona powinno się wynosić [i wynosi się] na ołtarze, gloryfikować ich postawy. Często mówi się „dobrze, że są jeszcze tacy ludzie na tym świecie”! Jacy? NORMALNI! Tacy sami jak Ty, tylko z inną hierarchią wartości, albo lepiej – inną gradacją zaspokojenia „duchowych” potrzeb. Robiąc coś dla innych, pamiętaj – ROBIĄ COŚ TAKŻE DLA SIEBIE, nawet nie będąc tego ŚWIADOMYM! Pewnie, nie jest to ekstremalny egoizm, ale… Jest! Do czego dążę?

Skoro nie da się zmienić egoistycznej mentalności ludzkiej – zmieńmy nasz egoizm! zamiast pragnąć finansowego, seksualnego, narkotycznego spełnienia aby zachować spokój, zróbmy coś dla innych aby to właśnie świadomość spełnienia dobrego uczynku stała się jego gwarantem !!!

Przemyśl to…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: